Parada starych samochodów

Wczoraj w Krościenku nad Dunajcem odbył się zlot starych samochodów, a właściwie Rajd Szlakiem Wodnika Szuwarka (bardzo mi się podobała ta nazwa). Szczerze mówiąc, dowiedziałam się przypadkowo o tej imprezie, gdy nagle na rynek, gdzie robiłam zakupy, zaczęły wjeżdżać te zabytki, na przykład ten amerykański krążownik szos.

Samochodów było sporo, przyjechały nawet z Czech, jak przepiękny Talbot, ale były też poczciwe duże Fiaty 125 i Warszawy. Bardzo fajna inicjatywa i zgromadziła wiele osób.

Ogólnie Krościenko zmienia się. Nie mówię już o tym, że ucywilizowano brzegi Dunajca, jest ścieżka spacerowa i od roku przyrządy do ćwiczeń (atlasy), ale naprzeciwko kościoła budowana jest przystań flisacka. Zapowiada się, że będziemy mieli kolejny spływ Dunajcem. Tym razem będzie to chyba krótka trasa od Szczawnicy do Krościenka, ale na pewno ożywi to turystycznie tę niesłusznie pomijaną miejscowość.

Na ulicy Kingi dalej stoją przecudne pensjonaty, w których warto się zatrzymać, choć moja ukochana restauracja „Przełom”przy rynku, gdzie niestety straszyły wypchane zwierzęta, ale jedzenie było bardzo dobre, nadal w remoncie. Budynek groził zawaleniem i trzy lata temu rozebrano go do fundamentów. Teraz niby go odbudowano, ale dalej już nic się dzieje. Nie wiem, dlaczego.

Poza tym Krościenko to świetna baza wypadowa na Sokolicę i Trzy Korony. Nie ma tu tylu gości, co w Szczawnicy, a miasteczko jest równie urokliwe. No i jest bardzo ładna plaża nad rzeką.

Już nie wspomnę o malowniczym targu co poniedziałek. Na brzegu strumienia rozkładają się stoiska praktycznie ze wszystkim, lecz przeważają warzywa i sadzonki. W ostatni poniedziałek, choć był to 1 maja targ się odbył i kupiłam przepiękne heliotropy, które ozdobią ogród. Tym razem było nawet stoisko ze starociami, gdzie długo poszukiwałyśmy jakiejś ciekawej porcelany, ale niestety nic nie znalazłyśmy.

Myślę, że takie małe miejscowości mają po prostu ogromny urok. Tego nie ma w wielkim mieście, gdzie życie pędzi w zawrotnych tempie i człowiek nawet nie ma czasu rozejrzeć się wokół siebie.

No Comments

Leave a Comment